A rajongói írás
A Making Light oldalon (lassan szokásommá válik fűt-fát belinkelni, de nincs mit tenni: az oldal egyszerűen üdítően friss és érdekes) a Lori Jareo-ügy kapcsán felmerült, mennyire van létjogosultsága az úgynevezett fan fictionnek, vagyis rajongói írásnak. A fan fiction viszonylag új fiókja az irodalomnak, amelybe minden olyan írás beletartozik, amit az emberek egy regényen, filmen vagy tévéshow-n fellelkesülve írnak, felhasználva az eredeti mű karaktereit vagy cselekményét, új szituációkba helyezve a szereplőket vagy továbbgondolva a történetüket. Egy rajongói írás több film vagy regény figuráit és helyzeteit is felhasználhatja (crossover).
A fan fiction, mint elnevezés viszonylag új keletű, és csak a huszadik században merültek fel vele kapcsolatban olyan jogi problémák, mint amilyenbe Lori Jareo is beleütközött. Teresa Nielsen Haydennek van egy jó meglátása a fan fictionről:
"Tisztán irodalmi szempontból rajongói írás nem létezik. Csak fikció van. A fan fiction jogi kategória, amelyet a védjegyek és szerzői jogok modern rendszere teremtett. Ha ezzel címkézünk fel egy írást, azzal még semmit nem mondtunk el a minőségéről, ötletességéről, vagy az írója szándékáról. [...] A fan fiction azt jelenti, hogy valakinek fontos az, amit írtál."
Érdemes elolvasni a kommentárokat. Az a jelenség, amelyet mi most fan fictionnek nevezünk, ősidőktől fogva létezett; a mesélők egymás történeteit vették át és alakították át a saját szájuk íze szerint. Az irodalom nem vákuumban létezik, hanem az egyes művek előképekre épülnek, korábbi, nagy hatású műveket ötvöznek össze, hogy újat hozzanak létre. Senki nem nehezményezné, ha valaki a Don Quijotét értelmezné újra. Shakespeare is egy már létező történetet dolgozott fel újra a Hamletben és a egy másikat a Rómeó és Júliában. A határvonal mesterséges, és bár országonként változó, általában 70 év az eredeti szerző halála után.
S mint azt Teresa is említette, a fan fiction önmagában nem jelent minőséget. Hozott anyagból is lehet "eredetit" és lebilincselőt alkotni - ugyanúgy silány utánérzést is. Ez azonban már egy egészen másfajta különbségtétel.
|