Tíz tanács amatőr íróknak
1.) Az elsődleges szabály, amit nem győzök elégszer hangoztatni: olvasni kell! Sokat és sokfélét, mert aki nem olvas, annak egyszerűen TILOS írnia! Több amatőrtől is hallottam már, hogy azt mondják, nincs idejük olvasni, mert írnak. Az a helyzet, hogy többet kell olvasni, mint írni! Mert bár járhatsz újságíró iskolába, beiratkozhatsz a Magyar Író Akadémia kurzusaira, ott írni nem tanítanak meg, csak tippekkel látnak el.
2.) Figyeld meg alaposan az embereket! Ha jól kinyitod a füled, megtanulhatsz élethű párbeszédeket írni. Ha pedig igazán életszerű, izgalmas szereplőket akarsz felvonultatni, bátran szerepeltesd műveidben ismerőseidet, barátaidat (vagy legalább nyúld le egy-egy jellemvonásukat)!
3.) Kövesd figyelemmel a világ híreit, és nyugodtan „lopj" ötleteket a valóságból: olyan borzalmakat és olyan csodákat, amilyeneket a valós élet művel, úgysem fogsz tudni soha kitalálni.
4.) Gyakorold az írást! Ne csak akkor írj, amikor már egy kész ötletet akarsz kidolgozni: végezz írásgyakorlatokat! Akár egy-egy gondolatot, tájleírást, egy rövid beszélgetést vagy egy képet is leírhatsz, mondjuk az elsőt, ami az elmédbe villan. Vezess naplót vagy blogot - így is csiszolhatod a stílusodat.
5.) Kerüld a kínos archaizálást, a túlbonyolított leírásokat! Ne akarj erőből művészkedni, mert akkor a végeredmény könnyen egy giccses, olvashatatlan valamivé válhat. Egyszerűen csak vesd papírra a gondolataidat, úgy, ahogy a fejedben motoszkálnak, és ahogy hangosan is kimondanád őket!
6.) Ne félj a szabadszájúságtól, a káromkodástól! Elvégre egy maffiózó, egy sorozatgyilkos, egy börtöntöltelék vagy egy csöves ficsúr nem szólalhat meg Shakespeare-i nyelven.
7.) Légy tagja online íróköröknek, ahol az emberek nem csak elolvassák, de kritizálják is műveidet - így tanulsz legjobban! (Tippek: Fantasya, Napvilág Íróklub)
8.) Figyeld a pályázatokat, és keress testhez álló feladatot! Ha nem is nyersz, a legtöbb pályázaton kiértékelik az írásodat, és figyelmeztetnek, mire figyelj jobban legközeleb. (Évente többször is ír ki pályázatot a Tinta-Klub, a Karcolat vagy a SZMÍT, de látogathatod a Pályázatfigyelő oldalát is.)
9.) Írj cikkeket, és próbálkozz a publikálásukkal különböző újságokban, magazinokban! Így két legyet üthesz egy csapásra: a szerkesztőd kigyomlálja a hibáidat, vezeti kicsit a kezed, és persze, ami a lényeg, az írásaid a nagyközönség elé tárulnak! (Pár nyomtatott és internetes újság, ahol szívesen hozzák le új arcok cikkeit: PRESStige, Új Szó, Ekultúra, netBarátnő, Napvilág.Net)
10.) Próbálj meg bekerülni antológiákba, irodalmi folyóiratokba! Évente több olyan antológia is megjelenik, amelyekben amatőr írók novellái látnak napvilágot. Az irodalmi folyóiratok száma a huszadik század végére elég csúnyán megcsappant, de a bemutatkozásra tökéletes a Szőrös-Kő, ami évente párszor jelenik meg.
|